A machete története
Az eszköz Latin-Amerikából származik, ahol szinte lehetetlen áthatolni a sűrű esőerdőben. Itt egyes mezőgazdasági munkákhoz és az utak megtisztításához használják őket. Nemzetközileg csak később vált igazán ismertté, nem véletlen, hogy kissé az alakja is megváltozott, igazodva a területek adottságaihoz. A webáruházunkból beszerezhető machete hossza 60 centiméterig terjedhet, a pengéje pedig egyes részeken alig pár milliméter. Nem árt tehát óvatosan bánni vele.
A bozótvágók kínálata
A dobókések és dobótőrök kategóriájába sorolható például a Herbertz machete is, amely egy műanyag nyéllel rendelkező, 45 centiméteres pengéjű bozótvágó kés. A vászontokban megvásárolható termékünk rendkívül kedvelt, hiszen fogása bárki kezébe remekül illeszkedik. Ott van továbbá a Kukri machete, amely egy igencsak különleges darab. Ennek a változatnak az eredetije nepáli eredetű, amely ugyanazt a célt szolgálja, mint a társai. A 33 centiméteres penge kitűnő súlyelosztást biztosít a szerszám számára.
Nálunk létezik továbbá klasszikus kidolgozású, 36 centiméteres, gyöngyvászon tokban szállított gyártmány is. Emellett pedig beszerezhető Walther machete is, aminél nem kell kompromisszumot kötnünk. Az egyedi 440-es acélpenge készítésénél az eszközt egy felül vágó horoggal látták el. A szintetikus markolat kialakítása pedig biztonságos fogást eredményez, így még véletlenül sincs esélyünk sérülést okozni magunknak vagy éppen másnak. Az 55 centiméteres terméket egy gyöngyvászon tokban adjuk át a vásárlóink részére. A Puma Tec gyártmánya pedig egy gumírozott markolatú, 44 centiméteres, övre fűzhető tokos darab, amelynek súlya alig több mint 800 gramm.
A machete használata
A vágószerszámot legtöbben az erdőben és terepen használják. A bozótban, cserjésben, de akár a dzsungelben is jól jöhet egy machete, amivel utat törhetünk magunknak. Jó szolgálatot tesz sűrű és szúrós bokros területen, ahol áthaladni sem egyszerű, és persze rendkívül időigényes is. Persze ezeken a helyek jól jöhet egy minőségi dobótőr is, amely szintén segítségünkre lehet a dzsindzsásban.
A speciális tervezésű szerszám kaszabolásra, hasogatásra és persze az út előkészítésére lett kifejlesztve. A hosszú pengéjének és vékony élének köszönhetően használatával akár mozgó elemek elhasítására is képesek lehetünk. Érdemes azonban csak akkor magunkkal vinni, ha tudjuk, hogy nehéz dolgunk lesz a haladás során. Mivel egy viszonylag nehéz szerszám, nem érdemes mindenáron magunkkal cipelni. Használatánál figyeljünk arra, hogy mindig 45 fokos szögben akarjuk vágni, az élével magunktól elfelé. Fontos, hogy a penge ne akadjon, így kevésbé válik balesetveszélyessé.
Ne feledjünk azonban, hogy a vágószerszámok mindig veszélyesek, érdemes tehát óvatosan bánni velük. Mielőtt terepre vinnénk, tapasztaljuk ki a szerszám használatát, illetve sose fordítsuk magunk, illetve társunk felé. A számos kivitelből biztosan mindenki talál az igényeihez legközelebb álló változatot, amellyel könnyebb lehet a haladás az erdőben, illetve a bokrosabb területeken.