Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű fukcionalitáshoz marketing jellegű cookiekat engedélyezhet, amivel elfogadja a https://www.katonadolog.hu/adatvedelmi_nyilatkozat_3-ban foglaltakat.
Katonadolog Webáruház
Kategóriák

Camouflage Division, avagy a katonai álcázás művészete

Camouflage Division volt annak a francia egységnek a neve, mely 1915-ben született meg. Tulajdonképpen a mai katonai álcázásnak ez volt az őse. Maga a szó is francia eredetű, a “camoufler” szóból származik, amely nagyjából valami olyasmit jelent, mint valaminek az elkendőzése.

A természet ebben is élen jár

A katonai álcázás is, mint annyi minden, a természet megfigyelésén alapul. Gondoljunk csak bele, hogy az egyik legnagyobb álcaművész, a kaméleon milyen zseniális módon képes változni és beleolvadni a környezetébe.

Azután ott vannak azok az állatok, amelyek ugyan nem változnak, de az evolúció folyamán alapvetően úgy fejlődtek ki, hogy a puszta létezésükkel el is vesznek az élőhelyük miliőjében. Ott van például a botsáska, ami a legjobb példája az említett álcázásnak.

Nem kellett csak megfigyelni és másolni

A katonai álca ruházat és felszerelés, álcahálók alapvetően négy színkombinációra épülnek. Ezek a dzsungel, a sivatag, a városi és a téli körülmények köré csoportosulnak, hiszen elég egyértelmű színei vannak ezeknek a kategóriáknak.

Természetesen ezeken belül országonként, fegyvernemenként vagy alakulatonként is változhat a ruházat. Nem is olyan egyszerű ez, mint gondolnánk.

Sivatagi DBDU, vagyis a desert battle dress uniform

A sivatag színei nem csak a sárgás homokból állnak. Természetesen van, ahol igen, de ezt ilyen kategorikusan nem lehet kijelenteni, így hát a ruhának pontosan kell illeszkedni az adott sivatag színvilágához, de még ahhoz is, hogy azt nappal vagy éjszaka fogja-e viselni a katona. A színeken túl a mintázat nagysága is fontos lehet, erre is odafigyelnek a tervezők.

Téli katonai álcázás, azaz a Cold Weather Uniform

Alapvetően a színe fehér, nyilván ez nem is kérdés, de itt is ugyanaz a kérdés, hogy hol kell viselni. A tél nem feltétlen fehér, örökzöldek tarkíthatják a tájat, valamint a föld színei is bele-bele kerülnek még a havas tájba is. Ezáltal ebben az esetben is az a fontos kérdés, földrajzilag hol használja a katona a téli álca ruháját.

Természetesen ezen túl még meg kell felelnie a test védelmének biztosításában is, esőnek, szélnek, hónak, ellen kell, hogy álljon.

Áruházunkban különböző terepmintás ruházatot és álcahálót is talál, érdemes szétnézni, ha éppen vadászni vagy megfigyelni szeretne, és álcázásra van szüksége.

Dzsungel ruházat

Alapvetően a zöld és a fekete kombinációja, ez a két szín mondható eme kategória domináns színének. Itt is fontosak a terepviszonyok és a katona védelme is. Használták a tigrismintás verziót is, ez a US Special Forces számára készült, melyet 1965 tájékán viselhettek a katonák.

Urban Camouflage, vagyis a városi álcázás

Ez már korunk viselete, igazi modern találmány, amire régen a városok jellege miatt nem volt még szükség. Talán ez okozhatja a legnagyobb fejtörés, hiszen nem lehet városonként másik ruhát viselni. A cél itt az volt, hogy a viselője körvonalait mossa el a ruha.

Az álcázás sikeressége fél siker, ezért is fordítanak a hadseregben erre ilyen nagy hangsúlyt. A civil életben is használatos a technika, elsősorban a természetben, a vadászatban vagy az állatok megfigyelése során.

Az állatvilág megfigyelése pedig még a mai napig is igen fontos része a világunknak, hiszen közel nem tudunk annyit a környezetünkről, mint szeretnénk. Tudásunkat pedig csakis a kitartó álcázott vagy álcázatlan megfigyeléssel gyarapíthatjuk. 
Tartalomhoz tartozó címkék: katonai álcázás